Živnostníkom lekárne prestali vydávať lieky a nemocnice rušia operácie

Predstavte si, že ste živnostník. Nie podvodník, ako o vás hovoria Sulík či Kažimír, ale tvrdo pracujúci a poctivo platiaci dane a odvody. Prídete si do lekárne vybrať lieky na predpis, a pani za prepážkou vám ich nevydá, lebo poisťovňa to zakázala. Tak presne toto sa dnes deje tisícom ľudí po celom Slovensku.

Za posledné dni ma oslovilo niekoľko takýchto živnostníkov.

Tvrdo pracujú, aby uživili rodinu. Platia dane. Platia odvody.

No v lekárni im odmietli vydať ich lieky, pretože poisťovňa ich eviduje ako dlžníkov. V nemocniciach im rušia naplánované operácie. A keby aj boli v poradovníku do kúpeľov, nedostali by sa tam.

Hovorím o skutočných ľuďoch a o reálnych príbehoch. A to všetko vinou štátu.

Za posledný rok vlády Roberta Fica živnostníkom brutálne narástli povinné odvody. Mnohí z nich to zistili až začiatkom leta, keď dostali od poisťovne ročné zúčtovanie zdravotného poistenia s nedoplatkami v priemere niekoľko sto eur.

Drvivá väčšina živnostníkov sú tvrdo pracujúci ľudia, ktorí sa majú čo obracať, aby uživili svoje rodiny. A veľa z nich, rádovo desiatky tisíc, nemá peniaze nazvyš, aby naraz doplatilo niekoľko stoviek zvýšených odvodov.

Tisíce živnostníkov preto v súlade so zákonom požiadalo zdravotné poisťovne o splátkové kalendáre. A nedoplatky na Ficom zvýšených odvodoch poctivo spláca.

Lenže tu nastupuje chyba zákona číslo 580/2004 o zdravotnom poistení, ktorý nerozlišuje medzi neplatičom a dlžníkom, ktorý svoj dlh poctivo spláca podľa dohodnutého splátkového kalendára.

Podľa zákona, konkrétne § 9, ods. 2, zdravotná poisťovňa nepreplatí pacientovi žiadnu zdravotnú starostlivosť okrem akútnej, ak je dlžníkom na poistnom viac ako tri mesiace. Pričom nerozlišuje, či ide o neplatiča, alebo o dlžníka, ktorý je v zlej finančnej situácii, dohodol si splátkový kalendár a svoj dlh poctivo uhrádza.

Dôkaz sa dá nájsť aj na webovej stránke jednej z poisťovní, Dôvera.

Vžite sa do situácie týchto ľudí. Každý deň bojujete vo svojej malej firme, aby ste zarobili na chlieb. Štát vám prudko zvýši odvody, ale vy ich poctivo platíte, aj keď si na to musíte dohodnúť splátky.

A potom prídete do lekárne, a odmietnu vám tam vydať lieky na chronickú chorobu. To je skutočný prípad, ktorý sa stal. Antidepresíva, antireumatiká a podobné lieky konkrétni ľudia nedostali.

Alebo vám zrušia dlho plánovanú operáciu bedrového kĺbu, pretože neohrozuje akútne vaše zdravie.

Počet takýchto prípadov prudko vzrástol práve v týchto dňoch, tri mesiace odkedy si živnostníci dohodli splátkové kalendáre. Pre štát a pre poisťovne je jedno, či je živnostník neplatič alebo či dlh poctivo spláca. Po uplynutí troch mesiacov skončí v jednom vreci.

Musíme tento nespravodlivý systém, ktorý je priamou hrozbou pre zdravie občanov, zmeniť. Preto som pripravil pozmeňujúci návrh, ktorý predložím k zákonu o odpočitateľnej odvodovej položke, ktorý bude parlament prerokúvať v zrýchlenom konaní.

A dúfam, že aj poslanci strany Smer tento návrh podporia a nenechajú nevinných a poctivých, už tak ťažko skúšaných živnostníkov, trpieť.

pošli na vybrali.sme.sk