Zachráňme dôchodky!

Po búrke nespokojnosti, ktorú vyvolali návrhy na zníženie príspevkov do druhého piliera dôchodkového sporenia, spúšťame petíciu za záchranu dôchodkovej reformy.

Nová slovenská vláda v týchto dňoch zvažuje, že výrazne oslabí druhý pilier dôchodkového sporenia.

Podľa informácií, ktoré potvrdili ministerstvá práce i financií, sú medzi analyzovanými a zvažovanými opatreniami napríklad zníženie príspevkov do druhého piliera z deviatich na šesť percent hrubej mzdy, zdobrovoľnenie vstupu do druhého piliera, zdobrovoľnenie výstupu z druhého piliera, či založenie verejnoprávnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Zavedenie týchto opatrení by druhému pilieru nielen ublížilo – došlo by de facto k jeho zrušeniu. Ak by vláda a poslanci prijali spomínané opatrenia, zrušili, išlo by vlastne o zrušenie dôchodkovej reformy a návrat k dlhodobo neudržateľnému a bankrotujúcemu štátnemu priebežnému dôchodkového systému, aký sme na Slovensku mali pred spustením reformy.

Sme si vedomí, že ministerstvá práce a financií tieto návrhy, ktoré skutočne ohrozujú stabilitu slovenského dôchodkového systému, zatiaľ len zvažujú. Považujeme však za veľmi dôležité všetky podobné návrhy, ktoré hazardujú s budúcnosťou slovenských pracujúcich, utlmiť už v zárodku. Preto sme sa rozhodli mobilizovať občanov prostredníctvom internetovej petície už dnes.

Na internetovej stránke www.ZachranmeDochodky.sk môžete oddnes petíciu svojim podpisom podporiť aj vy.

Zároveň tu nájdete i deväť najdôležitejších argumentov za zachovanie 9-percentných príspevkov na dôchodkové sporenie a jednoduchú dôchodkovú kalkulačku, pomocou ktorej si môžete vypočítať stratu na svojich osobných účtoch v prípade zníženia príspevkov z 9 na 6 percent.

pošli na vybrali.sme.sk