Obdobie „nedá sa“ už musí skončiť!

Volebné prieskumy hovoria jasne. Tri štvrtiny obyvateľov Ružinova chce zmenu. Už nechcú počúvať výhovorky, prečo sa niečo nedá, ale očakávajú riešenia. Hlavným vyzývateľom súčasného starostu sa stal Martin Chren, ktorý má podľa prvého z nich podporu 31 percent voličov, Dušan Pekár 25 percent. Vedie aj podľa ďalších dvoch prieskumov. V poslednom zverejnenom ho podporilo 34,3 percenta a až o 15 viac ako ďalší kandidát v poradí.

 

Všetky tri zverejnené predvolebné prieskumy z vás robia favorita volieb. Ukazujú, že ak má niekto šancu nahradiť úradujúceho starostu, ste to vy. Aký je to pocit?

Asi by som sa mal tešiť, ale skôr to cítim ako veľkú zodpovednosť. Vyhrať voľby nie je cieľ, to je len nástroj na prácu starostu. Oslavovať a tešiť sa možno po štyroch rokoch, ak je starosta úspešný a má za sebou výsledky. Navyše, rozhoduje sa až v deň volieb, prieskumy bývajú veľmi nepresné a všetko ukazuje na to, že súboj s aktuálnym starostom bude veľmi tesný. Zmena v Ružinove bude záležať od toho, aby neprepadol ani jeden hlas od ľudí, ktorí si ju želajú.

Predvolebná kampaň v komunálnych voľbách ešte nikdy nebola taká „špinavá“. A to aj napriek tomu, že ľudí politici, ktorí na iných útočia, odrádzajú. Čo sa stalo?

Sám som z toho v šoku. Ako keby viacerí kandidáti cítili, že Ružinovčania si už želajú zmenu, ale nemali ich čím presvedčiť. Tak namiesto toho špinia na ostatných a ako spolu s drobným občerstvením dostanete aj vyfabrikované úvahy vydávané za fakty. Myslím si ale, že presne to dnes ľuďom prekáža. Kričať a špiniť dokáže každý aj z chodníka pred úradom, od ľudí, ktorým dávame do zodpovednosti veci verejné, máme vyššie očakávania.

Ako by ste človeku, ktorý politiku nesleduje, vysvetlili, prečo sa toto všetko deje a ako vyzerá „zákulisie“ politiky?

Rád pozerám filmy a seriály s politickou zápletkou. A viaceré vykresľujú skutočnosť celkom presne. Akurát, že je to oveľa viac ako v seriáli Iste, pán minister či Všetci starostovi muži, než v House of Cards. Možno býva ich dej miestami prehnaný, ale či ho prezentujú komediálne alebo dramaticky, presne vykresľujú jedno: aké ťažké je snažiť sa v politike o zmenu. Ako sa „staré štruktúry“ búria, aby neprišli o moc a „vplyvní podnikatelia“, aby neprišli o zdroje. Aké metódy sú pripravení kedykoľvek použiť. A koľko práce dá presvedčiť ľudí, ktorých už toľkokrát politici oklamali, že človeku na zmene naozaj záleží.

Je to tak aj v Ružinove?

Moji hlavní protikandidáti – Pekár, Buocik, Drozd – sú všetci v ružinovskej politike už vyše 15 rokov, každý z nich bol starostom alebo vicestarostom, a nič nezmenili. Parkovanie, Hirošima, rozbité chodníky – s tým, čo nás v Ružinove trápi, títo ľudia nič neurobili. Aj dnes len sľubujú, ako roky predtým. Kľúčoví ľudia sú stále z éry starostu Kuboviča, keď si z Ružinova urobili doslova výpredaj. A majú strach, aby sme ich systém nenarušili. Ako človek zvonku, ktorý s nimi nikdy za jedným stolom nesedel, a má naozaj šancu priniesť zmenu, som pre nich nepriateľ.

Ľudia už dnes sľubom politikov neveria. Prečo by mali veriť vám?

Toto je najťažšia otázka, pretože nech na ňu odpoviete čokoľvek, čitateľ vždy môže mávnuť rukou a povedať, že sú to len rečičky pred voľbami. Môžem povedať toto: Žijem tu, Ružinov je môj domov a chcem tu žiť aj naďalej. Neplánujem sa ani odsťahovať, ani meniť svoje telefónne číslo, ktoré mám už 20 rokov a je verejné. 0905 305 466. Takže nemám na výber – ako starosta budem musieť pracovať tak, aby som sa pred svojimi susedmi nemusel hanbiť ani skrývať.

Podľa čoho ste sa v predchádzajúcich komunálnych voľbách rozhodovali vy?

Volil som ľudí, ktorých som poznal. Nie podľa účelových koalícií, ale podľa ich práce a výsledkov. Komunálna politika je ľuďom najbližšia, týka sa ich každodenného života. Nechápem, ako môže niekto chcieť byť poslancom či starostom, ak ho ani vlastní susedia nepoznajú.

V čom teda súčasný starosta zlyhal? Aké sú najväčšie problémy, s ktorými sa bude musieť Ružinov vysporiadať?

Nemyslím si, že by súčasný starosta bol zlý človek. Všetkým však už je jasné, že po toľkých rokoch už vyhorel, nemá energiu ani nápady, aby zlepšil Ružinov. Pri podávaní rúk a otváraní koncertov je milý, ale manažérsky zlyhal, a niet si prečo myslieť, že by sa to mohlo zmeniť. Ružinov kvôli tomu stagnuje, služby občanom idú dolu vodou, úrad sa rozpadá, kvalitní ľudia odchádzajú. Problémy Ružinova, ktoré ľudí boleli pred ôsmimi rokmi, sú dnes ešte horšie. Nič sa neurobilo s parkovaním, chodníky sú rovnako rozbité, škôlky stále preplnenejšie, Hirošima žiadneho nového investora nemá. V Ružinove sa dnes stavia najviac z celej Bratislavy, a obyvatelia z toho majú len problémy, žiadne výhody. V posledných rokoch sa už nestíha ani odhrabávanie snehu, kosenie a údržba zelene, stromy nám vymierajú. Kvôli chybám sme stratili možnosť čerpať eurofondy. Skrachoval podnik verejno-prospešných služieb, rozkradnutý bol Ružinovský športový klub. A mestskej časti hrozí bankrot kvôli súdnym sporom za desiatky miliónov. Nový starosta bude mať obrovské množstvo roboty, aby to dal do poriadku a naštartoval pozitívny obrat.

Aký Ružinov by ste chceli ako starosta budovať? V čom budete iný, lepší?

Energiou, pracovitosťou a odvahou začať konečne problémy riešiť, a nie ich nechať vyhnívať. A nesľubujem zázraky na počkanie, bude to náročné. Keď poviem, že musíme začať od základu, nie je to len floskula. V prvom rade musíme dať do poriadku úrad, aby dobre robil svoju prácu. Aby kosenie, odhrabávanie snehu, oprava výtlkov, čistota a údržba zelene už ani neboli témou na rozhovor medzi Ružinovčanmi – pretože budú fungovať tak, ako fungovať majú.

Dobrý starosta Ružinova musí zvládnuť tri veci: ochrániť, čo je v Ružinove vzácne, zveľaďovať to, čo treba, a komunikovať s ľuďmi a počúvať ich. Keď hovorím o ochrane, ide hlavne o zahusťovanie a výstavbu bez adekvátnej infraštruktúry. Tým trpíme všetci. Zveľaďovanie Ružinova – kam sa okolo seba pozriem, sú rozbité chodníky, nevyužité ihriská, vnútrobloky, ktoré potrebujú akútnu opravu, preplnené škôlky a už aj školy, máme problém s kuchárkami, nedostatok opatrovateľov, zatekajúce kultúrne domy… Myslím, že nový starosta, ak bude chcieť dobre robiť svoju prácu, tak sa prvý rok – dva poriadne ani nevyspí.

A čo tá komunikácia?

Ružinov bol za minulý rok vyhodnotený ako najhoršie komunikujúca mestská časť Bratislavy. Odkedy som zverejnil číslo svojho telefónu na billboarde, mal som takmer 500 hovorov. Snažím sa každý podnet riešiť, častokrát to ale bez kompetencií starostu nejde. Nedávno som zverejnil aplikáciu na mobilné telefóny – Lepší Ružinov – cez ktorú môžu ľudia nahlasovať úradu podnety – a je o ňu obrovský záujem. A povinnosťou starostu je vytvoriť podmienky, aby sa problémy riešili systémovo.

pošli na vybrali.sme.sk