Prvé miesto v rebríčku Killing Business

Na zmeny v obchodnom zákonníku doplatia všetci majitelia s.r.o. – nielen tí, ktorí by si chceli založiť jednoeurovú eseročku podľa novo navrhovaného zákona.

V parlamente je v posledných dňoch dusno. Možno si myslíte, že sa vás to netýka. Ale zákony, ktoré si vládny valec pohodlne schvaľuje, na vás dopadnú – či ste pracujúci, alebo podnikateľ. A nebude to nič príjemné.

Príkladom takéhoto návrhu je novela Obchodného zákonníka, ktorá mení pravidlá podnikania spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.).

Ako už pred pár dňami písal môj parlamentný kolega Juraj Miškov, návrh na zavedenie nového typu s.r.o. so základným imaním 1 euro by bol za iných okolností úspešným splnením jedného z opatrení projektu Singapur – reformy podnikateľského prostredia, ktorú sme presadili ešte počas vlády Ivety Radičovej.

No v podobe, v akej bol tento návrh predložený, až ľutujem, že sme kedysi s takýmto nápadom prišli. Lebo čo sa dá vo väčšine moderných krajín (vrátane susedného Česka) presadiť celkom ľahko, u nás skončí ako totálny legislatívny paškvil, ktorý desiatkam tisícov majiteľov firiem rovno zavesí slučku na krk.

A pozor, opatrenia, ktoré sú v novele navrhnuté, závažným spôsobom ovplyvnia aj eseročky založené ešte pre 1. januárom 2015, kedy má tento paškvil začať platiť!

To znamená, že ak bude zákon schválený, tieto hlúpe nové povinnosti pribudnú všetkým majiteľom spoločností s r. o.:

  • Každá firma s imaním pod 25 000 eur bude povinná uvádzať výšku základného imania a rozsah jeho splatenia na všetkých obchodných dokumentoch spoločnosti.

Nie že by zmena vizuálov všetkých faktúr, zmlúv a podobných dokladov bola nejakou hroznou a neúmerne nákladnou komplikáciou, ale načo? Už dnes platná povinnosť uvádzať všetky údaje o zápise v obchodnom registri (číslo, vložka) je hlúposťou – zvlášť, keď sa všetky tieto údaje dajú za pár sekúnd vyhľadať na webovej stránke Obchodného registra (a aj údaje o splatení základného imania by tam bolo možné doplniť).

  • Ak pomer vlastného imania a záväzkov bude menej ako 4 ku 100 (6 ku 100 od roku 2016), dostane sa automaticky každá s.r.o. do stavu krízy, z ktorého vyplývajú rozsiahle povinnosti.

Toto pravidlo neplatí len pre 1-eurové eseročky, ale pre všetky existujúce!

Stav krízy znamená, že nad firmou bude okamžite visieť hrozba konkurzu. Firma bude musieť zvolať valné zhromaždenie, na mesačnej báze vyhotovovať mimoriadne účtovné závierky, a podobne.

Zároveň bude platiť pravidlo, že pri spoločnosti v kríze sa pohľadávky spoločníkov stanú podriadeným dlhom voči ostatným veriteľom firmy.

  • Samotné jednoeurové eseročky ďalej budú obmedzené tým, že si jej spoločníci môžu vyplatiť len tri štvrtiny zisku a nebudú si môcť si rozdeliť ani iné vlastné zdroje.
  • Ďalším návrhom je nezmyselné obmedzenie počtu spoločníkov v nových firmách (5), či povinnosť vytvárania vysokého rezervného fondu pre všetky firmy s imaním pod 25 tisíc eur.

Zo všetkých týchto pravidiel vyplýva, že jednoeurovú eseročku podľa modelu strany Smer by si založil azda len blázon. Veď by stačilo, aby v prvom mesiaci dostala takáto firma 30-eurovú faktúru za mobil, a hneď by sa dostala do stavu krízy (a len služby účtovníkov by ju stáli násobne viac peňazí).

Novela zákona tak de facto všetkých, aj existujúcich podnikateľov, núti k zvyšovaniu základného imania svojej spoločnosti až na úroveň 25 tisíc eur – inak sa ich život a podnikanie veľmi ťažkým spôsobom skomplikujú.

Čo dodať na záver? Najviac majiteľov firiem je v parlamente medzi poslancami za Smer. Zostáva len dúfať, že si návrh zákona prečítajú, a zatiahnu o mesiac ručnú brzdu.

pošli na vybrali.sme.sk