Prečo ideme odvolávať Roberta Fica

Čo je to za krajinu, v ktorej si do nemocnice musíte priniesť vlastný toaletný papier, ale zároveň vyhodí milión eur navyše za predražené CT-čko?

Priznám sa, že sa mi veľmi nepozdáva zvolávanie schôdzí na odvolávanie ministrov a iných funkcionárov strany Smer, ak sa na nich nedokáže zhodnúť väčšina opozície. Ale sú situácie, keď má opozícia priam povinnosť konať.

A dnes je takáto situácia.

Škandál okolo nákupu predraženého CT prístroja v Piešťanskej nemocnici nominantmi strany SMER je len špičkou ľadovca. Každým dňom sa objavujú nové a nové informácie o predražených nákupoch aj v ďalších nemocniciach. Sedem prístrojov v Trnave, predražených dvojnásobne, operačné stoly v Nitre. Je zrejmé, že nejde len o náhodné ľudské zlyhanie, ale o celý prepracovaný systém príživníctva na zdraví ľudí.

Ficovia, Paškovia a podobní urobili zo zlodejiny integrálnu súčasť systému. Predseda vlády má za konanie svojich ľudí plnú zodpovednosť. Zvlášť, keď doteraz obetoval len pár pešiakov, ale všetci vieme a vidíme, že ryba smrdí od hlavy. A pána Pašku sa premiér Fico jednoznačne zastal.

Zdravotníctvo však nie je jediným sektorom, na ktorom bohatnú politicky spriaznení príživníci. Neprejde deň, aby odvážni ľudia a novinári neinformovali o stále nových a nových kauzách. Či na hospodárstve, na ministerstve obrany, na ministerstve školstva.

Smer ovláda celý systém, rezorty, vládu, políciu, prokuratúru, nanominoval svojich ľudí na súdy, a napriek tomu je už škandálov tak veľa, že ani pri všetkej tejto moci ich nedokážu udržať pod pokrievkou.

V apríli 2011 povedal Robert Fico, keď navrhoval odvolať premiérku Ivetu Radičovú za kauzu prenájmu budovy daňového úradu v Košiciach, že hlasovanie v parlamente ukáže, aký boj proti klientelizmu a korupcii majú jednotlivé politické strany.

Dnes sme v situácii, kedy platí aj jeho výrok, že nikdy v histórii Slovenska nebola korupcia k premiérovi bližšie ako teraz.

Premiérov najlepší priateľ je vyšetrovaný v niekoľkých krajinách EÚ pre korupciu v oblasti zbrojárskych zákaziek. Všetky nitky pri škandále systematického rozkrádania slovenského zdravotníctva vedú k premiérovmu najbližšiemu straníckemu kolegovi.

Premiér sám bol o škandále v Piešťanskej nemocnici informovaný listom, ale nekonal.

Preto je nie možnosťou, ale našou povinnosťou ako opozície pokúsiť sa o odvolanie predsedu vlády Slovenskej republiky.

pošli na vybrali.sme.sk