Nepotrebujeme meniť Ústavu, aby sme zastavili smerácky kšeft s vodou

Vážený pán premiér, nepotrebujeme účelovo meniť Ústavu, aby sme zastavili vaše smerácke kšefty s pitnou vodou. Ak im chcete zabrániť, stačí, aby ste prinútili svojho vlastného ministra Žigu stiahnuť zákon o vodách z parlamentu. Alebo ho môžete rovno odvolať. Za drzosť priniesť takú korupčnú schému do Národnej rady by si ani nič iné nezaslúžil.

* * * * *

Vážený pán predseda vlády Robert Fico.

Najprv si to zrekapitulujme. Váš minister životného prostredia Peter Žiga predložil do parlamentu novelu zákona o vodách. Zavádza ňou možnosť vláde Slovenskej republiky svojvoľne prideľovať licencie na ťažbu a predaj podzemných vôd do zahraničia.

Netransparentne, korupčne naladeným spôsobom, ste sami navrhli štátne monopolné licencie na privatizáciu ziskov z predaja pitnej vody.

Ako vždy, keď testujete, ktorý kšeft vám ešte prejde a ktorý už nie, urobili ste aj tentoraz pokus. Vyskúšali ste, či si to opozícia a ľudia všimnú, či vám tento kšeft s pitnou vodou prejde, alebo nie.

A ľudia sa ozvali. Dali vám jasne najavo, že táto krajina nie je vašim majetkom. Rešpektujem, že vaša strana získala vo voľbách 83 poslancov, a preto si dokáže presadiť takmer čokoľvek. Ale táto krajina vám nepatrí. A ani volebný výsledok vás neoprávňuje k tomu, aby ste bohatstvo tejto krajiny rozdávali svojim známym a vyvoleným.

Nemôžete si zobrať, čo len chcete, a od koho chcete. Slovensko vám nepatrí. Máte len mandát starať sa oň a zveľaďovať ho. Mandát, ktorý ste so svojimi kolegami absolútne premrhali. Postoj k zákonu o vodách je jasný. S jeho návrhom súhlasí len strana Smer a pár vodárenských spoločností. Nikto iný!

Nahodili ste udičku, či vám tento kšeft prejde, a postavili sa proti nemu všetci. Sú proti nemu občania Slovenska – petíciu proti zákonu ich zatiaľ podpísalo zhruba 60 tisíc, a každý deň je ich viac. Okrem občanov je proti i celá opozícia a odborníci – ekológovia, vodohospodári, hydrológovia… Ste v tom sám. Nemáte spojencov. A preto ste sa dnes ráno rozhodli zaradiť spiatočku. Dotlačili sme vás – ľudia, i niektorí opoziční politici – k tomu, aby ste navrhli predaj vody do zahraničia zakázať priamo v Ústave. Vy, ktorý ste sami s návrhom predávať pitnú vodu do cudziny prišli, ešte k tomu absolútne netransparentným spôsobom, teraz zrazu otáčate a navrhujete jeho úplný zákaz.

Nečudujem sa, že ste taký nervózny. Vodný zákon sa pre Smer môže stať tým, čím sa privatizácia SPP stala pre staré pravicové strany. Môže byť práve tým, čo proti vám definitívne poštve verejnú mienku a zlomí vám väz.

Lenže, vážený pán premiér, my nepotrebujeme účelovo meniť Ústavu, aby sme zastavili vaše smerácke kšefty. Ak chcete kšeftom s predajom pitnej vody zabrániť, stačí, aby ste prinútili svojho vlastného ministra Žigu, aby zákon o vodách z parlamentu stiahol. Alebo ho môžete odvolať. Za drzosť priniesť takú korupčnú schému do parlamentu by si ani nič iné nezaslúžil.

Nerozumiem, prečo potrebujete kšeft, ktorý sami navrhujete, zastavovať až zmenou Ústavy – keď by stačilo nerobiť nič. Zmena Ústavy je buď dymovou clonou, ktorou chcete nedobré úmysly svojho ministra prikryť. Alebo je prejavom vašej slabosti, že nedokážete biznis vlastného ministra zastaviť priamo, tak musíte vytiahnuť silnejšiu kartu.

Vážený pán premiér,

prestaňte sa hrať hry s opozíciou i s občanmi Slovenska, buďte aspoň raz v živote chlap, postavte sa pred ľudí a priznajte: Spravili sme chybu, sťahujeme zákon, odvolávam ministra.

Naša krajina si totiž nezaslúži, aby sa z jej Ústavy robil trhací kalendár len kvôli tomu, že premiér je neschopný držať biznis vlastných ministrov na uzde.

pošli na vybrali.sme.sk